لیست قیمت

شرکت مهندسی پردازش تام کار تولید کننده ثبات، دیتالاگر و کنترلر دما و رطوب و سیستم های مونیتورینگ دما و رطوبت در ایران ، تولید کننده تجهیزات ترافیکی و سیستم های روشنایی LED ( ال ای دی ) با قابلیت سولار ( خورشیدی )

لوکس متر یا روشنایی سنج چیست؟

لوکس متر یا روشنایی سنج چیست؟

اندازه گیری شدت روشنایی با دستگاهی به نام نور سنج یا لوكس متر انجام میشود. هر نورسنج از سه جزء اساسی تشكیل شده است كه عبارتست از دریافت كننده، پردازشگر و نمایشگر.

 

لوكس متر وسیله اندازه گیری «شدت روشنایی» با واحد lux(لوکس) یا Ft-Cd (فوت کندل)می باشد، دستگاه مورد نظر «شدت نور» بر سطح سنسور را حس نموده و با توجه به ضرایب تبدیل اختصاص داده شده به دستگاه دیجیتالی شدت روشنایی محلی كه سنسور در آن واقع است را نشان می دهد.

 

ابزارهای اندازه گیری شدت روشنایی:

برای اندازه گیری شدت روشنایی -مشابه دیگر واحدهای مبنای SI- ابزار هایی ساخته شده اند.در ساخت این ابزارها سعی می شود که نزدیک ترین مشخصات به چشم انسان لحاظ شود.این ابزار ها عموما لوکس متر نام دارند (هر چند ابزارهایی تخصصی تر هم برای این اندازه گیری وجود دارند). نور سنج ها دارای یک قطاع از کره هستند که در مقابل نور قرار می گیرند.این قطاع از کره به وسیله ابزارهایی که در آن وجود دارند شدت روشنایی را اندازه می گیرد.

عموما لوکس متر ها برای اندازه گیری نور در فاوصل نسبتا زیاد از منبع نور مورد استفاده قرار می گیرند (به دلیل بزرگی نسبی سطح اندازه گیری نور).همچنین برخی از لوکس متر ها دارای یک سری تنظیمات برای نوع منبع نور (فلورسنت ، هالوژن و .... ) هستند.از بهترین نمونه های لوکس متر می توان به LUTRON YK-2005LX اشاره کرد زیرا قابیلت اتصال به کامپیوتر را نیز دارد. و یا اینکه لوکس متری مثل CEM DT-8808 نیز لوکس متری با ویژگی های فوق العاده است.

 

در استانداردهای مهندسی برای هر مكانی با توجه به كاربری آن میزانی از شدت روشنایی در نظر گرفته شده است كه جداول آنها به تفكیك كاربری های متفاوت، حداقل و حداكثر و شدت روشنایی مورد نیاز و حتی شدت روشنایی پیشنهادی را معین كرده است و بر اساس آنها میتوان شدت نور یک محیط را بصورت استاندارد با نرم افزارهای كامپیوتری dialux یا calclux و یا بصورت دستی محاسبه و طراحی كرد.

 

در بعضی مواقع دانستن میزان شدت نور در هر لحظه و یا زمانهای خاص اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند. و برای اینکه اطلاعات در هر لحظه ثبت شوند نیاز به دیتالاگر نور داریم.کمپانی CEM یک مجموعه ی کامل از دیتالاگر ها را دارد که دیتالاگر نور را نیز شامل می شود.مدل CEM DT-185 یک نمونه از دیتالاگر نور می باشد.

 

از نظر فنی دانستن اینکه یک سطح تا چه اندازه زیر تابش نور قرار گرفته مهم است، زیرا انسان مایل است بر روی این سطح، اشیاء را بدون خسته کردن چشم با تابش نور معینی ببینید. واحد شدت روشنایی لوکس است. شدت روشنایی یک لوکس عبارتست از روشنایی حاصل از تابش یک لومن بر سطحی به مساحت یک متر مربع. از آنجا که چشم قادر به تعیین شدت روشنایی نیست، برای سنجش آن از دستگاهی کوچک به نام لوکس متر استفاده می شود.

 

بطور مثال شدت روشنایی خورشید در یک روز تابستان 100000 لوکس و شدت روشنایی ماه در یک شب مهتابی 15/0 لوکس است. نوری را که یک لامپ تنگستن 60 وات به میز تحریر شما می رساند حدود 100 لوکس می باشد.

 

نوع فضا یا فعالیت شدت روشنایی توصیه شده به لوکس

اتاق های اداری 300

اتاقهای اداری گروهی 500

اتاقهای اداری بزرگ 750

دفتر نقشه کشی فنی 750

رایانه 500

امور بازرسی و کنترل 200

راهرو 50

پلکان 100

کانتین 200

دستشویی 100

فروشگاهها 200

سوپر مارکت 500

رستوران 200

کافه تریا 200

فروشگاههای سلف سرویس 300

آشپزخانه های بزرگ 500

موزه یا گالری 200

نمایشگاه (غرفه و سالن ) 300

کتابخانه 300

اتاق مطالعه 500

سالن ورزشی 400

آزمایشگاه 500

آرایشگاه 750

بیمارستان 300

کلاس درس 500 تا 300

کلاس درس بزرگ 750

کلاسهای تخصصی 500

سالن کنفرانس 500

اتاق با کاربرد های متفاوت 300

سالن کنسرت، تئاتر 300

اتاق جلسات 300

مسجد و سایر اماکن مذهبی 200