لیست قیمت

شرکت مهندسی پردازش تام کار تولید کننده ثبات، دیتالاگر و کنترلر دما و رطوب و سیستم های مونیتورینگ دما و رطوبت در ایران ، تولید کننده تجهیزات ترافیکی و سیستم های روشنایی LED ( ال ای دی ) با قابلیت سولار ( خورشیدی )

سیستم حفاظتی راکتور Reactor Protection System


سیستم حفاظتی راکتور Reactor Protection System


سیستم حفاظتی راکتور Reactor Protection Systemسیستم های الکترونیکی موجود در کنسول راکتورها وظیفه کنترل و حفاظت راکتور را بر عهده دارند و فراهم آورنده اطلاعات لازم برای  سیستم های "حفاظت و تنظیم قدرت" راکتور می باشند. در حقیقت این سیستم ها، که تشکیل شده­ اند از آشکارسازهای اتاقک یونیزاسیون و مدارات وابسته، با جمع آوری اطلاعات مربوط به پارامترهای فیزیکی، وضعیت راکتور را از لحاظ میزان جمعیت نوترون ها و تغییرات آنها بیان می کنند. 


سیستم حفاظتی راکتور Reactor Protection System

 از این رو سیستم های اندازه گیری شار نوترونی این امکان را فراهم می آورند که در کل محدوده­ی تغییرات قدرت راکتور، میزان جمعیت نوترون ها و در نتیجه قدرت، اندازه گیری شود. "سيستم حفاظت راكتور"[1] شامل دو كانال مي باشد كه تغييرات نوترون و قدرت را در تمامي محدوده كاركرد راكتور تحت نظر دارد . اين دو كانال , كانالهاي "راه اندازي"[2] و "قدرت"[3]ناميده ميشوند."سيستم تنظيم قدرت راكتور" كنترل قدرت را از گستره قدرتهاي پايين[4] تا حدود 125 درصد قدرت نامي راكتور، به عهده دارد. عموماً اين سيستم شامل كانالهاي خطي[5] ( با پوشش وسيعي از محدوده تغييرات قدرت راكتور) و كانال خطي N16 ميباشد.

چشمه های سیگنال اسکرم به سه دسته تقسیم می شوند. اولین بخش سیگنال­هایی هستند که مستقل از سطح قدرت عمل می کنند. این سیگنالها شامل قفل پل، ارتباط سوخت و حرارت، کلید قدرت مگنت و اسکرم دستی می باشد. سیگنالهای دیگر که با سیگنال حالت دو درصدی قدرت ترکیب می شوند عبارتند از: پمپ اولیه، جریان اولیه، سیگنال مربوط به سطح استخرو فلاپر.

سیگنالهایی که مستقیما" پیغام یک اسکرم را می دهند عبارتند از: سیگنالهای هشداردهنده سطح قدرت در حالت 110 درصدی آن برای کانالهای حفاظت 1،2 و3 به منطق دو از سه، اسکرم پریود، کنترل کننده تابش تشعشعات و جریان و در نهایت:

      قلب- به وسیله ابزار اندازه گیری دما

      آلارم سطح استخر

      رله زلزله

      سوئچ گشایش فلاپر حفاظتی

      جریان آب پائین در چرخه اولیه

      بسته بودن پمپ اولیه

      قفل پل

      اکتیویته بالا در دودکش و کف

      هشدار و کم بودن میزان پریود راکتور

 

زمانی که یک حالت اسکرم اتفاق می افتد، منابع تغذیه مگنتها قطع می شوند و هر چهار میله کنترل داخل قلب راکتور فرو می افتند. روی هم رفته، جهت تأمین شرایط حفاظتی قوی، میزان راکتیویته منفی هر میله طوری تنظیم گردیده که تنها سقوط یک میله کنترل می تواند TRR را خاموش نماید. دوازده اعلام کننده وجود دارد، که در روی کنسول قرار گرفته اند که منابع اسکرم را که در (شکلبالا) آمده نشانمی دهند.

سیستم حفاظتی راکتور Reactor Protection System

این سیستم در روی کنسول اصلی که اپراتور جهت کریتیکال کردن قلب از آن استفاده می کند قرار دارد همچنین قسمتی از این سیستم که وظیفه محاسبه زمان و جریان میله ها را بر عهده دارد کنار کنسول اصلی قرار دارد که بصورت سلکتوری است و با تغیر سلکتور جریان میله ها را میتوان در همان لحظه مشاهده کرد و برای زمان برخورد میله ها هر میله دارای میتر جداگانه ای هست که زمان برخورد میله را ثبت و نمایش می دهد ، سیستم کنونی راکتور تهران وظایف زیر را انجام می دهد :

      جریان عبوری از میله های کنترل را میتوان با تغیر مقاومت سری شده در مسیر مگنت میله ها تنظیم کرد .

      زمان سقوط میله ها یا همان DROP TIME  در زمانی در حدود یک میلی ثانیه اندازه گیری می شود .

      با استفاده از قواعد ساده گالوانومتری و اندازه گیری ولتاژ دو سر مقاومت سری با مگنت می توان آن را بر حسب جریان و در رنج میلی آمپر نشان داد .

 
 


[1]Reactor Protection System

[2]Start-up

[3]Power

[4]Source Range

[5]Linear Channel