لیست قیمت

شرکت مهندسی پردازش تام کار تولید کننده ثبات، دیتالاگر و کنترلر دما و رطوب و سیستم های مونیتورینگ دما و رطوبت در ایران ، تولید کننده تجهیزات ترافیکی و سیستم های روشنایی LED ( ال ای دی ) با قابلیت سولار ( خورشیدی )

لوكس ، لومن ، كلوين ، IP چيست ؟

 

چون نور یکی از اقسام انرژی است می‌توانیم آن را اندازه بگیریم. مقدار نوری که از منبع نور به ما می‌رسد به شدت نور منبع و فاصله ما از منبع نور بستگی دارد. واحد اندازه گیری شار نور لومن نام دارد و برای اندازه گیری میزان شار نوری گذرنده از واحد سطحی از واحدهای لومن بر متر مربع در دستگاه متریک یا لومن بر فوت مربع در دستگاه انگلیسی استفاده می‌شود. شدت نور به انرژی بستگی دارد و بر حسب شمع اندازه گیری می‌شود. شمع عبارت است از شدت نور منبع سربسته‌ای با دمای 1755 درجه سانتیگراد که از سوراخی با مساحت یک شصت سانتیمتر مربع عبور کند. مقدار نوری که از منبعی به قدرت یک شمع بر سطحی به مساحت یک فوت مربع بتابد. یک لومن بر فوت مربع است. حال می‌توانیم واحد انرژی را با شدت نور بر حسب شمع ارتباط دهیم؛ مثلا لامپ 40 وات ، شدت نوری حدود 35 شمع دارد.

در سیستم استاندارد بین‌المللی واحدها، کاندلا (با نماد cd) یکای شدت نور است. منظور از شدت نور، نیروی تابیده از سوی یک سرچشمه نور در جهتی مشخص است.

 

یک کاندلا برابر است با شدت نور داده شده در یک راستای خاص از یک چشمهٔ نور تک رنگ که بسامد آن ۵۴۰ ترا هرتز می‌باشد و شدت شعاعی در آن راستا 1/638 وات بر استرادیان است.

 

 مقدار نور در یک جهت خاص یا شدت درخشندگی با کاندلا مشخص می شود. • Candlepower

شدت نور با کندلا Candela))اندازه گیری می شود. Candlepower معمولاً برای مشخص کردن شدت نور در جهات مختلف یک منبع نور به کار برده می شود. • روشنایی(Brightness)

روشنایی(یاLuminance ) در واقع شدت نوری است که به طور مستقیم از منبع به چشم ما می رسد. • شدت روشنایى (Illuminance)

چگالی شار درخشندگی بر روی سطح است، که بوسیله واحدFootcandle یا لوکس (Lux در واحدمتریک) اندازه گیری می شود. فرم معمول این خاصیتIlluminance  است.

Illuminance  واحد اندازه گیری مقدار خاصیت شار درخشندگی که در سطح ظاهر می شود، است.   Illuminance متاثر از شدت ثبوت نور در جهت سطح و فاصله منبع نور با سطح و زاویه تلاقی نور رسیده به سطح است. به هرحال شدت روشنایى فاکتوری است که با چشم اندازه گیری نمی شود ولی معمول ترین ملاک در طراحی های نوری است.

 

 

 • لومن Lumen

 

واحد پایه ربای اندازه گیری نور است. یک شمع سر میز شام حدود 12 لومن و یک حباب 60 واتی سفید با قدرت بیشتری در حدود 855 لومن، نور صاتع می کند.

یک منبع نقطه ای نور یک کندلا در مرکز کره ای به شعاع یک فوت باشد که در حدود یک فوت مربع گشودگی در سطح آن دارشته باشد، مشابه چراغی است که یک لومن نور صاتع میکند.

 

 

لومن : مقدار نور مرئی که از یک منبع روشنائی دریافت میشود یا میزان شار نوری که از هر استاردیان زاویه فضائی خارج میشود.

تشعشع (Luminance)

شدت درخشندگی(روشنایی فوتومتریک) هر سطح در یک جهت مشخص به ازای یک واحد مشخص از آن سطح که در همان جهت مشاهده می شود، که با واحد Candela/m^2  اندازه گیری می شود.

 

 

شار درخشندگی (Luminous flux)

 

اندازه تمام نوری است که بوسیله منبع نور تولید می شود. در واقع مقدار نوری است که سطح جسم را بدون در نظر گرفتن جهت آن ترک می کند. یک لامپ 100واتی معمولی نئون، در حدود 1700لومن و یک لامپ 400 وات بخار سدیمی پر فشار درحدود 50000 لومن نور ساطع می کند. نرخ شار درخشندگی هر لامپ بوسیله شرکت های سازنده آن عرضه شده است و لیست مقدار لومن های لامپ های معمولی را می توان در    Lamp Matrix یافت.

 

 

 

• Lux شدت روشنایی

 

      واحد اندازه گیری Illuminanceدر دستگاه متریک است. و در واقع مقدار نور واقع در صفحه ای متر مربعی است که در آن به طور یک نواخت شار نوری یک لومن بر آن بتابد. در واقع 76/10 لوکس مساوی با یک Foot candle است. یک لوکس مساوی با 09/0 Foot candle است. و یک دلوکس مساوی ده لوکس است       

1-76/10 لوکس= 1 Foot candle    

2- 1 لوکس= 09/0 Foot candle

3- 1 دلوکس= 10 لوکس     

چگالی سطحی شار نوری تابیده به یک سطح را شدت روشنایی می نامند که بر حسب لوکس سنجیده می شود.

میزان روشنایی مورد نیاز یک راهرو: 120 لوکس شدت روشنایی جهت فعالیتهای دقیق و ریز در حدود 1000 لوکس است.

 

 

لوکس : واحد شدت روشنائی را به لوکس نشان میدهند و یک لوکس واحد روشنائی تولید شده از فلوی نور یکنواخت یک شمع در سطح یک متر مربع است .

شدت روشنائی در بعضی از محلهای آشنا

سطح خیابان                           30 لوکس

اطاق نشیمن                           100 لوکس

اطاق کار                                300 لوکس

سطح زمین در خورشید زمستان    10000 لوکس

سطح زمین در خورشید تابستان    100000 لوکس

 

 

 

دمای رنگ(کلوین):

 

 دمای رنگ بر اساس رنگ تابیده شده از جسمی سیاه در دمای معیین تعریف شده است و بر حسب درجه کلوین بیان میشود. دمای رنگ بیشتر از 4000 درجه کلوین به عنوان نور سرد و دمای رنگ پایین تر از 3000 درجه کلوین به عنوان نور گرم در نظر گرفته می شود .

 

 

IP : این درجه میزان آب بندى وسایل الکترونیکى را بر اساس مقاومت نفوذپذيري بدنه آن نشان ميدهد:  

 

IP65 : مقاوم در مقابل ریزش آب             

IP66 : مقاوم در مقابل ریزش پر فشار آب             

IP67 : مغروق در آب

IP68 : مغروق در آب تحت فشار