لیست قیمت

شرکت مهندسی پردازش تام کار تولید کننده ثبات، دیتالاگر و کنترلر دما و رطوب و سیستم های مونیتورینگ دما و رطوبت در ایران ، تولید کننده تجهیزات ترافیکی و سیستم های روشنایی LED ( ال ای دی ) با قابلیت سولار ( خورشیدی )

کاربرد سیستم های روشنایی LED


مهم‌ترين كاربردهاي چراغ‌هاي LED :

روشنايي معابر :

یکی از كاربردهای LED در بخش تأمين روشنايي معابر مي‌باشد. بر طبق آمار ارائه شده در ترازنامه انرژي سال 82 حدود 4/4672 كيلو وات ساعت در بخش روشنايي معابر مصرف انرژي الكتريكي داشته‌ايم كه اكثر اين روشنايي‌ها با لامپ‌هاي جيوه‌اي يا بخار سديم تأمين گشته‌اند كه با جايگزيني لامپ‌هاي LED مي‌توانيم اين ميزان مصرف را تا حد زيادي كاهش دهيم لذا در ذيل به طور خلاصه به بررسي روشنايي خياباني مي‌پردازيمچراغ‌هاي خياباني :

اين چراغ‌ها بايستي ضد آب و گرد و غبار باشند، عموماً با لامپ‌هاي جيوه‌اي و سديم استفاده مي‌شوند و داراي انواع زير هستند :

ـ چراغ كوتاه چمني

ـ چراغ متوسط پاركي

ـ چراغ بلند خياباني

ـ چراغ مخصوص پروژكتورييك سيستم روشنايي خوب براي معابر و خيابان‌ها بايستي داراي مشخصات زير باشد :

ـ روشنايي كافي در سطح خيابان ايجاد نمايد .

ـ روشنايي ايجاد شده در سطح خيابان داراي يكنواختي باشد .

ـ سيستم مورد نظر كمترين خيرگي را براي چشم داشته باشد .

به طور معمول محاسبات سيستم روشنايي بيروني (و داخلي) به كمك نرم‌افزارهاي مختلف كه توسط سازندگان لامپ‌ها و مراكز مختلف ديگر تهيه شده‌اند، انجام مي‌گيرد.

چراغ‌هايي كه در سيستم روشنايي بيروني مورد استفاده قرار مي‌گيرند ، معمولاً داراي پخش نور نامتقارنند . تقريباً در تمامي انواع اين چراغ‌ها بيشترين شار نوري تحت زواياي افقي و عمودي مشخصي تابيده مي‌شوند . زاويه افقي را معمولاً با فی و زاويه عمودي را با تتا نشان مي‌دهند .

ـ نوع I : پخش متقارن دو طرفي و چهار طرفي

ـ نوع II : پخش غير متقارن باريك دو طرفي و چهار طرفي

ـ نوع III : پخش غير متقارن متوسط

ـ نوع IV : پخش غير متقارن پهن

ـ نوع V : پخش متقارن

نوع اول : چراغ با پخش نور كوتاه و يا Cut-Off كه بيشترين شار نوري را در زاويه عمومي 45 تا 65 درجه نسبت به خط عمود مي‌تاباند .

نوع دوم : چراغ با پخش نور متوسط و يا Semi – Cut-Off كه بيشترين شار نوري را در زاويه 66 تا 75 درجه نسبت به خط عمود مي‌تاباند .

نوع سوم : چراغ با پخش نور بلند و يا Non Cut-Off كه بيشتري شار نوري را در زاويه‌ي عمودي 76 تا 80 درجه نسبت به خط عمود مي‌تاباند .

1. تعيين شدت روشنايي (لوكس) مورد نياز

2. تعيين نوع لامپ و چراغ مناسب و ارتفاع پايه چراغ

3. تعيين ضريب بهره‌برداري

4. تعيين ضريب كاهش نور در اثر فرسودگي و كثيف شدن لامپ و چراغ

5. تعيين فاصله بين چراغ‌ها

6. جانمايي و ترتيب نصب چراغ‌هاي خياباني

7. ارتفاع نصب چراغ براي جلوگيري از خيرگي

علاوه ‌بر اين ميزان صرفه‌جويي در مصرف برق ، مي‌توان از اثرات زيست‌محيطي كه ناشي از سوختن سوخت‌هاي فسيلي در نيروگاه‌ها جهت توليد اين ميزان برق مي‌باشد كه اين اثرات شامل آلاينده‌هايي نظير SO2، CO، و NOX، CO2 غيره است به ميزان جدول زير كاهش داد .

علاوه ‌بر مورد فوق با توجه به حساسيت لامپ‌ها در برابر تغييرات دماي و شوك فيزيكي و نوسانات برق معمولاً در پايان اين گونه مراسم تعداد زيادي از اين گونه لامپ‌ها از كار افتاده و غير قابل استفاده مي‌گردند در صورتي كه لامپ‌هاي LED از اين قاعده مستثني مي‌باشند و در برابر بسياري از عوامل كه براي ساير منابع روشنايي مشكل‌آفرين مي‌باشند مقاوم هستند و در صورت صدمه ديدن قابل بازسازي نيز مي‌باشند .


با توجه به اينكه در هر سال تعداد زيادي از اين گونه مراسم در كشور برگزار مي‌شود مي‌توان با استفاده از لامپ‌هاي LED مي‌توان صدها هزار مگا وات ساعت در مصرف انرژي صرفه جويي نمود .


مزایای چراغ های خیابانی LED خورشیدی :

1 – عدم نیاز به برق شهر

2 – عدم نیاز به کابل کشی

3 – طول عمر بالای سلول خورشیدی ( 20 – 25 سال )

4 – پروژکتور های LED پرتوان و کم مصرف

5 – لامپ هایLED (ساعت 50000)