لیست قیمت

شرکت مهندسی پردازش تام کار تولید کننده ثبات، دیتالاگر و کنترلر دما و رطوب و سیستم های مونیتورینگ دما و رطوبت در ایران ، تولید کننده تجهیزات ترافیکی و سیستم های روشنایی LED ( ال ای دی ) با قابلیت سولار ( خورشیدی )

دیتالاگر چیست ؟

جمع آوری و ذخیره داده یک کاربرد معمول اندازه گیری است. در شکل بسیار ابتدای آن جمع آوری داده شامل اندازه گیری و ذخیره مقادیر فیزیکی یا الکتریکی در یک دوره زمانی می باشد. این داده ها می توانند دما، کشش، جابجایی، جریان، فشار، ولتاژ، مقاومت، توان و بسیاری پارامترهای دیگر باشند. دیتالاگرها شامل رنج بسیار وسیعی از محصولات می باشند. از یک دستگاه ساده اندازه گیری تا دستگاه های پیچیده تری که تحلیل های گوناگونی را بر روی داده ها انجام می دهد. جمع آوری و ذخیره داده ها نیاز بسیاری از پروژه ها را بر طرف می کند، اما بعضی از پروژها نیاز به آنالیز آنلاین، آنالیز آفلاین، نمایش، گزارش گیری و اشتراک گذاری داده ها دارند. حتی بعضی از پروژها نیازمند به جمع آوری و ذخیره داده های متفاوتی مانند صدا و تصویر هستند. 

دیتالاگرها در طیف وسیعی از موارد کاربردی استفاده می گردنند. شیمیدانها در آزمایشگاه ها از آنها برای ذخیره داده های دما، PH و فشار آزمایشهایشان استفاده می کنند. مهندسین طراح برای ذخیره مقادیر بهره وری مانند لرزش، دما و میزان شارژ باتری از دیتالاگرها استفاده می کنند تا طراحی محصولاتشان را ارزیابی نمایند. مهندسین معدن از آنها برای اندازه گیری کشش و بار بر روی پلها در طول زمان استفاده می کنند تا میزان امنیت پروژه را به دست آورند. زمین شناسان از دیتالاگرها برای تخمین آرایش معدنی محل در هنگام حفاری برای استخراج نفت استفاده می نمایند. لیست کاربردهای دیتالاگرها بسیار طولانی است، اما تمامی آنها نیازهای مشترک مشابهی دارند.دیتالاگر به انگلیسی: Data Logger وسیله ای الکترونیکی است که داده هایی را که به وسیله حسگرهای تعبیه شده در دستگاه یا ابزار و حسگر خارجی تامین می شوند را در طول زمان یا در رابطه با مکان ذخیره می کند اکثر دیتالاگرها اما نه همه آنها بر پایه یک پردازنده رقمی یا رایانه طراحی و ساخته می شوند آنها عموما کوچک و قابل حمل بوده و به وسیله باتری تغذیه می شوند به علاوه به یک ریزپردازنده مجهز بوده و دارای حافظه داخلی جهت ذخیره سازی داده و تعدادی حسگر می باشند برخی از دیتالاگرها به رایانه متصل می شوند و می توان با استفاده از نرم افزار آنها را فعال کرده و داده های کنترل شده را مشاهده و تجزیه و تحلیل کرد در حالی که بقیه دارای رابط محلی مانند صفحه کلید و صفحه نمایش بوده و می توانند از آنها به صورت وسیله ای مستفل استفاده کرد. 
دیتالاگرها انواع گوناگونی دارند از انواع هرکاره که برای دامنه مصارف عادی استفاده می شود تا وسایل بسیار خاص برای اندازه گیری فقط در یک محیط یا کاربرد از پیش تعیین شده متداول است که انواع هرکاره قابل برنامه ریزی باشند با این حال بسیاری از آنها به صورت ماشین های ایستایی بدون پارامتر یا تعداد محدودی پارامتر قابل تغییر باقی مانده اند. 
دیتالاگرهای الکترونیکی در بسیاری از کابردها جایگزین ضبط کننده های نمودار(Chart Recorders شده اند یکی از اصلی ترین مزایای استفاده از دیتالاگرها قابلیت جمع آوری 24 ساعته اطلاعات است دیتالاگرها معمولا به محض فعال سازی بدون مراقبت رها شده تا در طول دوره دیده بانی اندازه گیری نموده و اطلاعات را ذخیره کند این قابلیت اجازه می دهد تا تصویری جامع و دقیق از شرایط محیط تحت نظر مانند دمای هوا یا رطوبت بدست آید با توجه به تکنولوژی که در ساخت برخی دیتالاگرهای سطح بالا دخیل است آنها می توانند بسیار گران قیمت باشند برای یک دیتالاگر قیمت های در محدوده 400 12000 وجود دارد هرچند انواع با کیفیت بالا به طور کلی چندین سال عمر می کنند. 
قالب های داده 
استاندارد سازی پروتکل ها و قالب های داده از گذشته مشکل بوده است اما امروزه در صنعت در حال رشد است در بین قالب های ذخیره داده هر روزه بر مقبولیت XML برای تبادل اطلاعات افزوده می شود. 
پروتکل های ابزار دقیق 

پروتکل های فراوانی استاندارد سازی شده اند که یک پروتکل هوشمند را نیز شامل می شوند SDI-12 این پروتکل اجازه می دهد تا برخی از وسایل ابزار دقیق به انواع دیتالاگرها متصل شوند استفاده از این استاندارد به مقبولیت زیادی در خارج از صنعت محیط زیست دست نیافت همچنین برخی از شرکت ها فعال در این زمینه امروزه از استاندارد MODBUS پشتیبانی می کنند این استاندارد که بر مبنای Canbus یا ISO 11898 بنا شده است به صورت سنتی در زمینه کنترل صنعتی استفاده می شد که امروزه استفاده از آن بسیار بیشتر از گذشته شده است برخی دیتالاگرها با استفاده از یک محیط برنامه نویسی قابل انعطاف خود را با انواع مختلفی از پروتکل های غیر استاندارد سازگار می کنند.

 


کاربردها :
کاربرد دیتالاگر شامل موارد زیر می شود: 
ذخیره در ایستگاه هواشناسی بدون مراقبت مانند سرعت باد و جهت باد دما رطوبت نسبی تشعشعات خورشیدی) 
ذخیره در ایستگاه های بدون مراقبت هیدروگرافی مانند سطح آب عمق آب جریان آب pH آب رسانایی آب) 
ذخیره خودکار رطوبت خاک 
ذخیره خودگار فشار گاز 
شمارش ترافیک جاده 
اندازه گیری دما رطوبت و مواد فاسد شدنی در حین انتقال محموله 
مانیتورینگ فرایند برای نگهداری و عیب یابی کاربردها 
تحقیقات حیات وحش 
اندازه گیری لرزش و شرایط حمل ارتفاع سقوط در توزیع. 
مانیتورینگ سطح مخزن 
مانیتورینگ محیط زیست 
آزمایش خودرو 
مانیتورینگ وضعیت رله در سیگنال دهی راه آهن 

ذخیره سازی نمودار بارگذاری الکتریکی برای مدیریت مصرف انرژی خصوصیات یک دیتالاگر :

تعداد کانال ها: تعداد کانال ها بیانگر تعداد سنسورها و مبدل هایی است که هم زمان قابل اتصال به دیتالاگر هستند. 

فرکانس نمونه برداری: این عدد نشان دهنده تعداد دفعاتی است که دیتالاگر داده های هر سنسور را خوانده و به کامپیوتر یا حافظه منتقل می کند برای مثال وقتی گفته می شود یک دیتالاگر دارای فرکانس نمونه برداری 300 هرتز است به این معنی است که در هر یک سیصدم ثانیه داده های بدست آمده از سنسورها به کامپیوتر منتقل می شود. 
نوع سنسورهای پشتیبانی کننده: معمولا هر دیتالاگری سنسورها و مبدل های خاصی را پشتیبانی می کند مثلا یک دیتالاگر ممکن است تنها قادر به پشتیبانی سنسورهای حرارتی RTD باشد ولی قادر به پشتیبانی ترموکوپل ها نباشد. 
معمولا هر دیتالاگر مجهز به یک نرم افزار است که امکان اعمال تنظیمات آن و مشاهده نمودارهای بدست آمده از سنسورها را حین نمونه برداری ممکن می کند. 
یک پارامتر اساسی در سیستم های دیتالاگر قابلیت ثبت اطلاعات برای مدت زمانی طولانی مثلا چندین سال است برای دست یابی به این هدف لازم است سیستم های دیتالاگر دارای رسانه های ذخیره سازی در حجم های بالا و مصرف انرژی بسیار کم باشند.